Pôžičky online

Na internete nájdete všetko - aj peniazePomerne nový spôsob rýchleho získania financií je online pôžička. Patríte k ľuďom, ktorí sa snažia prísť k peniazom, ale pritom chcú ušetriť čo najviac času? Tak práve tento typ pôžičky ho ušetrí nielen vám, ale aj ostatným. Keďže v tomto kontexte nehovoríme o konkrétnom druhu, ale skôr o spôsobe jej získania (pretože online úver zahŕňa viacero druhov), povedzme si niečo o výhodách, ktoré so sebou prináša.

Výhody

Okrem spomínaného ušetreného času si ušetríte aj psychickú a osobnú prípravu na fyzické stretnutie s finančným agentom. Ďalšou výhodou je, že u väčšiny online pôžičiek nie sú potrebné žiadne papierovania, dokladovania o príjme alebo o účele, či ručenie nehnuteľnosťou. Niektoré pôžičky tohto druhu sú bez registra, to znamená, že ich poskytovatelia, hlavne tí nebankoví, nenazerajú ani do evidencie dlžníkov, čo znamená, že ak ste už niekedy mali požičané peniaze a často ste meškali so splátkami, prípadne ste neplatili vôbec, ocitli ste sa na čiernej liste bankových subjektov. Z toho logicky vyplýva, že ste „nežiadanými žiadateľmi“, a teda vaše šance na schválenie sú veľmi malé.

Postup pre získanie

V prvom rade je potrebné, aby ste si urobili prieskum toho, čo vám pôžičkový trh ponúka. Slovensko je síce malá krajina, ale pravdou je, že možností na zažehnanie finančnej tiesne je neúrekom. Samozrejme, nemusí ísť len o finančnú tieseň. O úver môžete požiadať, aj keď máte tesne pred výplatou alebo si chcete kúpiť niečo, čo presahuje váš finančný rozpočet. Po preskúmaní rozličných ponúk by ste si mali starostlivo uvážiť, ktorá online pôžička je pre vás najvýhodnejšia.

Ak ste stále na vážkach a neviete, pre ktorú možnosť sa rozhodnúť, poraďte sa s vašimi blízkymi, či kamarátmi, poprípade môžete využiť službu nejakého nezávislého finančného poradcu.

Ak ste natrafili na menej známu nebankovú spoločnosť, overte si jej licenciu na stránke Národnej banky Slovenska. Rovnako by pri vašom výbere mohli zavážiť aj ohlasy klientov na konkrétnu online pôžičku. My ale ako kritérium dôveryhodnosti odporúčame v prvom rade NBS.  

Nasledujúci krok predstavuje vypísanie žiadosti. Do online formulára je nevyhnutné zadať vaše meno, priezvisko, číslo dokladu totožnosti, kontaktné údaje (adresa, číslo telefónu), priemerný mesačný príjem (bez dokladovania), číslo účtu, na ktoré budú peniaze po schválení doručené, a hlavne sumu, o ktorú žiadate. Samozrejme dôležitosť týchto údajov variuje podľa toho, o aký typ máte záujem. Ak žiadate o klasickú pôžičku, môže sa stať, že bude potrebné, aby ste poskytovateľom poštou/faxom zaslali napr. potvrdenie od zamestnávateľa o výške vášho príjmu.

Po odoslaní žiadosti už len čakáte na odpoveď zo strany poskytovateľa.

Čakanie na schválenie žiadosti

Mnohokrát sú žiadatelia v tejto etape ako na ihlách. Obávajú sa, či bude alebo nebude ich žiadosti vyhovené. Odpoveď môžete dostať už do niekoľkých minút a v lepších prípadoch, rovno aj so žiadanými peniazmi – hlavne pri rýchlych online pôžičkách. Pri online žiadosti o klasický úver môže byť toto čakanie nepríjemnejšie v tom význame, že na odpoveď zo strany poskytovateľa čakáte dlhšie, to znamená, že to môže byť aj niekoľko dní (hlavne pri bankových subjektoch, a to z dôvodu preverovania žiadateľa). Pri krátkodobých je to väčšinou do 24 hodín.

Čakanie na peniaze po schválení

V prípade, že vaša žiadosť bola schválená, môžete každú chvíľu očakávať správu od operátora o navýšení vášho bankového účtu. Čakaciu dobu nemožno zovšeobecniť. Dalo by sa to v prípade, že sa budeme baviť o konkrétnych druhoch pôžičky, ako sme to urobili aj v predchádzajúcom odseku. Celkovo však môžeme zhodnotiť, že rýchlosť odoslania, a zároveň aj doručenia, môže ovplyvniť viacero faktorov, napr. vyťaženosť daného nebankového/bankového subjektu:

  • majú veľa žiadateľov, po schválení už aj čakateľov na úver;
  • oslovený poskytovateľ má účet v inej banke ako je tá vaša;
  • dočasné odstavenie/aktualizácia bankového systému.

To všetko sa môže odraziť maximálne na niekoľkých hodinách.

Rýchle pôžičky online plnia to, čo už z názvu sľubujú. Peniaze môžete mať po schválení na vašom účte už do 10 minút, maximálne do 24 hodín, čo je ale naozaj veľmi zriedkavé. U krátkodobých je možné, že k peniazom sa môžete dostať rovnako rýchlo, ako u vyššie zmieňovaných pôžičkách, ale hornú hranicu môžu mať aj 72 hodín. U klasických (dlhodobých) čakáte na príchod peňazí, v porovnaní s predchádzajúcimi typmi, najdlhšie. Môže to byť aj niekoľko dní.

Summa summarum, čakacie doby u klasických sú najdlhšie, čo sa týka schvaľovania žiadosti, ako aj odosielania žiadaných peňazí. Treba sa ale zmieniť aj o tom, že čakacie doby závisia aj od výšky požičanej sumy. Z toho vyplýva, že najkratšie čakacie lehoty sú u rýchlych online pôžičiek, pretože tie predpokladajú, že peniaze potrebujete naozaj súrne.

Finančné minimá a maximá

Tak ako každé kritérium tohto druhu, ani toto nie je jednoznačné. Mení sa podľa typu pôžičky online a podľa konkrétneho poskytovateľa. Poďme k číslam. Rýchle pôžičky online majú nižšie finančné stropy, ale aj minimá položené o niečo nižšie ako klasické alebo krátkodobé. Teda, minimum je už 5 eur, maximum však 350 eur. Môže sa stať, že pri nami odporúčanom prieskume natrafíte aj na vyššie sumy. My pracujeme so sumami overených, dôveryhodných a pozitívne ohodnotených nebankových sprostredkovateľov : Ferratum, CreditOne, Pôžičkomat. U poskytovateľa krátkodobých finančných výpomoci si môžete vypožičať až do 6 000 eur. Pri klasických je maximum oveľa vyššie. Podľa toho, ako čo zdokladujete, si môžete požičať napr. aj 100 000 eur. Treba ale počítať s tým, že pri žiadosti s vyššími číslami budete daným poskytovateľom podrobnejšie oťukaní.

Na čo nezabudnúť?

Niektorí sú v takej situácii, kedy potrebujú peniaze naozaj veľmi rýchlo. Ale ani pod vplyvom nutnosti a stresu sa nenechajte zlákať prvou možnosťou. To, na čo je potrebné dať si pri výbere pôžičky online pozor je rozhodne výška úroku a doba splatnosti.

a, výška úrokovej sadzby, RPMN

V krátkosti o tom, čo je úrok: Percento, ktoré určuje o koľko viac z požičanej sumy zaplatíte vybranému poskytovateľovi pôžičky online.

RPMN = ročná percentuálna miera nákladov: číslo v percentách, ktoré určuje koľko percent z celkovej sumy zaplatíte poskytovateľovi za 1 rok. Zahŕňa aj úrok a všetky ostatné poplatky s pôžičkou spojené.

Vo všeobecnosti sú tieto čísla u nebankových poskytovateľov vyššie ako u bankových. Preto sa posnažte všímať si aj tieto údaje, aby ste nemuseli vrátiť niekoľkonásobok požičanej sumy.

Dávajte si pozor na dobu splatnosti Vašej pôžičkyb, Splatnosť  

Pri výbere pôžičky online berte ako kritérium aj dobu splatnosti. Hlavne ak viete, že ju nebudete schopný splatiť do takého termínu, ako vám veriteľ (poskytovateľ) určí. Zbytočne by ste boli sankcionovaní a v horšom prípade by ste sa mohli dostať aj na čiernu listinu danej spoločnosti. Podľa toho ako veľkú sumu potrebujete sa určuje aj dĺžka splatnosti. Rýchle pôžičky online, poskytujúce menšiu sumu, majú dobu splatnosti od niekoľkých dní po 1 mesiac. Pri krátkodobých je to od 1 mesiaca a viac. Pri klasických, ktoré predpokladajú vyššiu požičanú sumu, môžete splácať aj niekoľko rokov.

Ak sa už stane, že nestihnete vašu pôžičku splatiť do daného termínu, neotáľajte a okamžite kontaktuje jej sprostredkovateľa. Určite bude možné dohodnúť sa s ním o odklade a v niektorých prípadoch je celé toto vybavovanie bez poplatku. Dôležité je nečakať na chvíľu, kým si to poskytovateľ všimne, ale bezodkladne konať.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *